Produkty

 


Kontaktujte  nás

DAREX
Darčeková predajňa

Panská 8
Bratislava 811 01
Slovenská Republika

tel.č.
+421 907 907 807
+421 949 333 999

email:
kontakt@darexonline.sk
darexonline@gmail.com


Tento e-shop podporuje:

heureka.gif

najnakup.jpg

pricemania.gif

pesiazona.jpg

tovar.png
RUDOLF JELÍNEK a.s. je akciová spoločnosť zaoberajúca sa výrobou alkoholických nápojov, zvlášť destilátov, ktorá má vo Vizoviciach tradíciu už od 16. storočia. Samotná spoločnosť vznikla na konci 19. storočia, v roku 1894.

Výrobky našej spoločnosti poznajú vo všetkých kútoch Českej republiky. Nie sú však určené len pre domáci trh. Vývoz našich výrobkov má tradíciu od roku 1934 a v posledných rokoch stále stúpa.

Vlajkovou loďou našej spoločnosti je slivovica, ktorú vyrábame v niekoľkých variantoch (kóšer, nekóšer, zlatá, biela atď.) a ďalej značkové ovocné destiláty tej najvyššej kvality (napr. hruškovica, marhuľovica, čerešňovica atď.).

Prémiovými výrobky sú kosher destiláty, pri ktorých sa používajú suroviny, výrobné zariadenia a postupy, ktoré neodporujú predpisom židovskej viery.

Spoločnosť RUDOLF JELÍNEK Slovakia, s.r.o. je výhradným dovozcom značiek METELKA a VINEX Preslav do Slovenskej republiky.

História 

Výroba páleniek vo Vizoviciach má viac než štyristo ročnú tradíciu. Prvý písomný doklad o existencii pálenice sa nachádza v urbáry vizovického panstva z roku 1585, hoci sa vzťahuje až k neskoršiemu obdobiu (polovica 17. storočia). Zo začiatku to bola najmä pálenka z pivných odpadkov, neskôr sa k nim pridalo obilie, z ktorého sa vyrábala žitná.


V polovici 18. storočia sa vo výrobnom sortimente objavila neskôr tak preslávená slivovica. Od začiatku 19. storočia jej výroba, vďaka štátnym dotáciám, získavala na význame. Vlyvom vhodných klimatických podmienok sa práve na Vizovicku mimoriadne darí ovocným stromom a predovšetkým slivkám.


Príchod Jelínků a Karla Singera do Vizovic

Vedenie pálenice nadväzovalo na tradíciu z feudálnej doby, čo znamenalo, že majiteľ svoj podnik nikdy priamo neprevádzkoval. Už pred rokom 1880 sa tak v Eichenovej pálenici objavuje predok slávneho rodu Jakub Jelínek, ktorý mal na starosti výrobu a onedlho po ňom jeho syn Zikmund Jelínek, o ktorom vieme, že bol v rokoch 1882 – 1886, ako veľmi mladý (narodil sa v roku 1859 v Luhačoviciach) riaditeľom pálenice.

Iný mladý muž, ktorý stál pri začiatkoch neskoršej slávy vizovickej pálenice, sa v meste objavil len o niečo neskôr. V roku 1891 sa prisťahoval z Hranic dvadsaťsedem ročný Karel Singer a veľmi rýchlo sa presadil. Najskôr si, na prelome rokov 1892 – 1893, prenajal od Šimona Frischeho pálenicu a čoskoro si podnik rovno kúpil. Stalo sa to, ako už bolo povedané v roku 1895.

Príchod Zikmunda Jelínka a Karla Singera do Vizovic sa kryje s významným prelomom vo vývoji tunajšieho ovocinárstva. Doteraz bolo obrovské množstvo prebytkov vypestovaných sliviek spracovávané v množstve roľníckych sušiarní a predávané kupcom, ktorí valašskými sušenými slivkami zásobovali domáce rakúsko-uhorské trhy a vyvážali ich vo veľkom aj do zahraničia.

Vznik palírny Zikmunda Jelínka

Zikmund Jelínek dokázal využiť skúsenosti získané pri vedení Eichenovej pálenice (1882 - 1886) v prospech vlastného podnikania. Na prelome 80. a 90. rokov 19. storočia sa objavuje ako krčmár v hostinci Františka Pravdíka v Slušovskej ulici čp. 425 a nepochybne už vtedy premýšľal otvoriť si vlastnú pálenicu. V roku 1891 si prenajal pozemok za Chrastěšovskou ulicou a i cez nepriaznivý postoj vizovickej radnice si na ňom nechal postaviť "výrobňu liehových nápojov" a sklady. Z prístavby skladiska sudov v roku 1893 je možné usúdiť, že sa Jelínkov podnik čoskoro ujal.

Napriek všetkým svojim úspechom však Jelínkov podnik zatiaľ nemohol konkurovať pálenici v Štěpskej ulici, ktorá sa opierala o storočnú tradíciu a od roku 1895 tiež o osobu mladého priebojného majiteľa. Karel Singer úspešne rozširoval výrobu tak, že už v roku 1902 v závode pristavil poschodie, v roku 1913 vybavil závod novým destilačným zariadením. Značka "První vizovická pálenice Karla Singra" čoskoro šírila dobré meno valašskej slivovice a borovičky ďaleko za hranice Moravy.

Filter
Cena